کوهچنار منتنگه ابو الحيات كو چنار در كجا قرار دارد

تنگه ابوالحيات در كجا قرار دارد

تنگه ابوالحيات در مسير جاده چنارشاهيجان -شيراز قرار دارد كه جز حوزه استحفاظي بخش كوهمره نودان به شمار مي ايد و به طريقي مي شود انرا دروازه ورودي به  كوچنار محسوب كرد

تنگه بو الحيات

اين تنگه خاص وزيبا كه از آن با نام تنگ ابوالحيات ياد مي‌شود داراي موقعيت استراتژيكي خاصي است كه روزانه مسير عبور تعداد زيادي از مسافران و ماشينهايي هستند كه كالاهاي تجاري صادراتي و وارداتي را از بندر بوشهر به ساير نقاط كشور انتقال مي دهند واين مسيله باعث شده كه مسولين به فكر چهاربانده كردن اين شاه راه تجاري بيففتند


کوهچنار من

نگاهي اجمالي بر كوهمره:

رشته كوههاي زاگرس كه در فارس مناطقي را تحت پوشش خود قرار داده كوهمره نودان را نيز در بر گرفته و منطقه اي سرسبز و كوهستاني با آب و هواي متنوع موسوم به كوهمره را به وجود آورده . گويا قديمي ترين سند مكتوب كه از اين منطقه به نام كوهمره نام برده رومه ملاجلال منجم در سال 998 هجري در زمان شاه عباس اول صفوي است.

فارسنامه ناصري در اين منطقه از كوهمره پشت كوه، كوهمره جروق و كوهمره شكان به شرح ذيل نام برده است.


کوهچنار من

روستاهاي بخش چنارشاهيجان 

ملاانبار، سمغان، انارستان، تل كوشك، جهان آباد، اسلام آباد ، رشن آباد، حكيم باشي نصف ميان، حاجي آباد غوري، قنديل امام زاده سيدحسين، دهنوكشكولي، گنجه اي، حاجي آباد موزي ، تل گوهك، ميدانك، مظفرآباد، دهنو غوري، تل انجير، تل ميلك .

قوميتها و زبان و محل اسكان آنها  

شهر قائميه به دليل مهاجرپذير بودنش از وجود قوميت هاي مختلفي بهره مند است.از جمله اين قوميت ها مي توان به طوايف ايل قشقايي (دره شوري، طايفه كشكولي بزرگ، طايفه فارسي مدان و طايفه شش بلوكي) اشاره كرد.


کوهچنار من

چنارشاهيجان درغرب استان فارس در عرض جغرافيايي 29 درجه و 41 دقيقه شمالي و طول جغرافيايي 51 درجه و 53 دقيقه شرفي و 125 كيلومتري شيراز  واقع شده است .

شهر قائميه

 

 

قائميه از شمال به شهرستان ممسني با فاصله 30 كيلومتر ، از جنوب به شهرستان تاريخي بيشاپور و شهركازرون به ترتيب با فاصله 10 و 30 كيلومتر، از شرق به بخش كوهمره نودان و از سمت غرب به ارتفاعاتي محدود مي شود كه دنباله كوههاي زاگرس مي باشد آثار باستاني بيشاپور در فاصله 10 كيلومتري قائميه از جمله آثار گرانبها و ارزشمند ي است كه در تمام فصول سال باستان شناسان و جهانگردان ايراني و خارجي را به خود جلب مي كند .


کوهچنار من

قائميه (نامي بومي و پيشين:چِنارشاهيجان) شهري در بخش چِنارشاهيجان استان فارس در نيمروز (جنوب) ايران مي‌باشد.

چنارشاهيجان در محور مواصلاتي استان‌هاي فارس، بوشهر، كهگيلويه و بويراحمد و خوزستان و تقاطع شهرهاي شيراز و نورآباد ممسني و كازرون واقع شده‌است. سال ۱۳۷۱ اسم قائميه كه برگرفته از نام قائم آل محمد مي‌باشد را براي شهر برگزيدند.


کوهچنار من

روستاي هدف گردشگري دوسيران، منتظر سرمايه گذاري

 روستاي دوسيران   doosieraan
روستاي دوسيران يكي از بزرگترين روستاهاي كوچنار در منتهي اليه شمالي بخش كوهمره قرار دارد . نام اصلي آن "دوست ايران" مي باشد .روستاي دوسيران حدود 12 كيلومتراز جاده اصلي چنارشاهيجان به شيراز فاصله دارد. داراي آب و هوايي مطبوع و معتدل و داراي باغات انجير و انگور ، گردو وبادام و. مي باشد . جمعيت روستا حدود 5000نفر بوده كه در سالهاي اخير بخاطر مهاجرت اهالي به شيراز،چنارشاهيجان و ملاانباردر حال حاضر كمتراز اين تعداداست.


کوهچنار من

 روستاي سمغان كوچنار

نام قديم اين روستا سمنگان بوده است٬ حدود آن از شمال به خاك دشمن زياري٬ از جنوب كوه سيبكي (جاده شيراز قائميه)٬ از شرق به روستاهاي دوسيران٬ چكك٬ و نودان و از غرب به روستاي گلگون نورآباد ممسني. 

بروايتي پيش از نادرشاه جمعيت روستا دوازده هزار (۱۲۰۰۰) نفر بوده است. مردم به دليل ماليات سنگين و ظلم و ستم زياد زير بار نمي رفتند و همين امر باعث گرديده پادشاه و مامورانش تصميم بگيرندكه به طريقي مردم را مطيع امر خود سازند. از روي حيله و نيرنگ قرآن را جلو بزرگان٬ كدخدا و ريش سفيدان محل مي گذارند و بدين وسيله به آنها تأمين مي دهند تا سلاحهاي خود را به زمين بگذارند٬ مردم ساده لوح تسليم مي شوند و سلاحهاي خود را جمع آوري و در يك مكان قرار مي دهند بدينوسيله عده اي از مردم دستگير٬ عده اي به قتل مي رسند و گروهي فرار مي كنند بطوريكه روستا خالي از سكنه مي گردد.

پس از اين واقعه اي سي  قوم٬ سي  خانوار به اين روستا مهاجرت مي كنند.

در حال حاضر روستاي سمغان از اين قبيله ها (طوايف) تشكيل گرديده است.


کوهچنار من

آثار تاريخي روستاي قنديل كوچنار

نقش برجسته "قنديل" در شهرستان كوچنار فارس به عنوان يكي از ظريف ترين نقش برجسته دوران باستان اين روزها نه طرح مطالعات علمي و كاوشي مدوني دارد و نه مورد محاظفت و مراقبت جدي قرار مي گيرد.

به عنوان يكي از ظريف ترين نقوش برجسته دوران باستان شناخته مي شود.

 

اين نقش برجسته ازجمله محدود نقوشي است كه در آن نقش زن حكاكي شده و با شماره 4539 در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.

اما با وجود ظرفيتهاي فراواني كه اين نقش برجسته ظريف و زيبا دارد اما همچنان در بحثهاي علمي و حفاظتي مورد غفلت واقع شده است و به رغم تاكيد فعالان ميراث فرهنگي مبني بر اينكه با تهيه طرح علمي مدون مي توان ظرفيتهاي گردشگري را براي اين نقش برجسته زيبا تعريف كرد اما تاكنون اقدام موثري براي اين اثر تاريخي صورت نگرفته است.

 


کوهچنار من

چگونه در استوري اينستاگرام نظرسنجي ايجاد كنيم

اينستاگرام روز به روز در حال تكميل شدن است. جالب هم اين جاست كه بيشتر قابليت ها حول ويژگي استوري ها مي چرخد و اين هم به اين دليل است كه شمار كاربران استوري اينستاگرام روزانه از مررز چند ده ميليون كاربر گذشته است.

كدام نرم افزار پيام رسان امن تر است؟ تلگرام، واتس اپ يا

گويا آي تي: اخيرا متوجه شديم، كه اينستاگرام قابليت نظر سنجي را به استوري هاي خود اضافه كرده است. به كمك اين قابليت شما قادر خواهيد بود به صورت كاملا طبيعي يك سري سوالات و پاسخ ها را ارائه كنيد و نظر دهي كاربران را به طور زنده مشاهده كنيد.


کوهچنار من

چطور رمز اكانت اينستاگرام خود را بازيابي كنيم

 

رمز اينستاگرام را فراموش كرده ام! بازيابي رمز اينستاگرام

رمزعبور اينستاگرام خود را فراموش كرده ايد؟در اين آموزش به طور كامل به اين بحث پرداخته شده و آموزش بازيابي رمزاينستاگرام بدون ايميل يا شماره تلفن نيز ذكر شده است.

آموزش رفع مشكل باز نشدن اينستاگرام و Crash شدن آن

 

خُب در وهله اول وارد نرم افزار اينستاگرام شويد و روي گزينه Forgot Your login Details كليك كنيد.


کوهچنار من

  امواج واي فا چه ضررهايي براي انسان  دارد

با يك جستجوي ساده در اينترنت متوجه مي شويد كه مطالب بسيار زيادي در مورد خطر هاي اواج واي فاي و اينكه اين امواج براي سلامتي شما مضر هستند وجود دارد. زياد نگران نباشيد، بسياري از اين حرف ها خرافاتي بيش نيستند.

گويا آي تي: اگر علاقه نداريد به خواندن اين مطلب ادامه دهيد حق داريد در عوض ما كل مقاله را در اينجا برايتان خلاصه مي كنيم: به هيچ وجه واي فاي خطري براي سلامتي هيچ كس ندارد. اگر مي خواهيد بدانيد چرا (شايد براي اينكه بخواهيد اين موضوع را براي دوستان بي دليل نگرانتان شرح دهيد) بهتر است به خواندن مطلب ادامه دهيد.


کوهچنار من

بجاي تلگرام از چه برنامه اي استفاده كنيم

تلگرام، محبوب ترين و مهم‌ترين اپليكيشن پيام رساني ايراني‌ها ساعاتي است كه شده و دسترسي به آن به سادگي مقدور نيست.

كوتاه كننده لينك


هرچند به نظر مي‌رسد كه اين مسدودسازي موقتي بوده باشد و در روزهاي آينده بتوان دوباره به آن دسترسي پيدا كرد.

 


کوهچنار من

چطور رمز يك گوشي سامسونگ را بشكنيم

چگونه رمز گوشي سامسونگ را بشكنيم؟

۱) اگر شما هم رمز عددي گوشي سامسونگ خود را بخاطر نمي آوريد تنها كافي است


چگونه رمز گوشي سامسونگ را بشكنيم؟

موبايلتان را خاموش نماييد و سيم كارت خود را خارج نماييد . بعد از روشن كردن دوباره گوشي كد زير را وارد نماييد:


کوهچنار من

چگونه تيك دوم تلگرام را حذف كنيم

 

حذف تيك دوم در تلگرام : هنگامي كه پيامي در تلگرام براي شما ارسال مي شويد وقتي آن را بخوانيد در كنار پيغام ارسال شده دو تيك زده مي شود. براي شخصي كه پيام را مي فرستند مهم است كه بداند آيا شما آن را خوانده ايد يا خير.

حذف تيك دوم در تلگرام

گاهي ممكن است كسي بخواهد كه اين دو تيك زده نشود و به معني ديگر شما پيغام را در تلگرام خوانده باشيد ولي در كنار پيغام دريافتي تيك دوم ظاهر نشود و شما نمي خواهيد كه مخاطب متوجه شود كه پيغامش را خوانده ايد.


کوهچنار من

تبلیغات

محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

آخرین جستجو ها

مونولوگ های من با خودم قاصدک مهر خرید سیسمونی مجتمع فنی و حرفه ای باران علوم اسلامشهر اندام آرا فروش اینترنتی لوازم یدکی و لوازم برقی خودرو نرم افزار مالی سانیران نوا دانلود بانک لینک های دانلود فیلم ، دانلود سریال و دانلود آهنگ میباشد. خبر انلاین دانلود آهنگ جدید